Dzisiaj 23 maja 2022, Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
deklaracja dostępności zwiększ odstępy zwiększ interlinię wysoki kontrast zwiększ czcionkę resetuj wszystkie style zmniejsz czcionkę RSS
Warunki pogodowe
10oC
Warunki pogodowe Jakość powietrza w naszym mieście

Komunikat dla mieszkańców

wtorek, 2021-12-21

Jesteś właścicielem nieruchomości i stoisz przed dylematem czy do Ciebie należy obowiązek odśnieżania terenu przed bramą? Zgodnie z ustawą z 1996 roku każdy chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać uprzątnięty. W praktyce oznacza to, że jeśli wydzielona część dla ruchu pieszego bezpośrednio leży przy granicy nieruchomości, wtedy obowiązek odśnieżania należy do właściciela.

 

Według prawa, właściciel nieruchomości musi zadbać o pozbycie się zanieczyszczeń chodnika takich jak śnieg, lód i błoto. To one są często niebezpieczne dla osób przechodzących i mogą spowodować tragiczny w skutkach upadek.

Warto zatem wziąć pod uwagę zarówno uprzątnięcie miejsca dla pieszych o każdej porze roku, a szczególnie jesienią i zimą, kiedy pojawia się błoto oraz śnieg. Za nieodśnieżenie chodnika grozi Ci kara pieniężna, która może wynosić nawet 1500 złotych lub kara nagany. Wynika to z art. 117 kodeksu wykroczeń. Jako właściciel nieruchomości pamiętaj także o odśnieżeniu dachu oraz elewacji, ponieważ to również należy do Twoich obowiązków. Może okazać się, że przy dużym wietrze, śnieg czy sople spowodują uszczerbek na zdrowiu przechodniów. 

Oprócz tego, że za nieodśnieżony chodnik zapłacisz grzywnę, możesz także ponieść większe straty finansowe. Jeśli ktoś przewróci się przed Twoim domem i złamie nogę, może żądać od Ciebie odszkodowania. Wystarczy, że poszkodowany trafi do szpitala i otrzyma dokumentację medyczną, w której wyraźnie będzie zaznaczona przyczyna uszczerbku na zdrowiu. Taka osoba może zgłosić się do sądu i uwzględnić oczekiwania wobec Ciebie jako właściciela posesji. Zadośćuczynienie należy się zarówno za dotychczasowe leczenie, leki i rehabilitację. Osoba poszkodowana, którą dotknęło poważne kalectwo, może też starać się o rentę. O odszkodowanie można ubiegać się w ciągu 3 lat od momentu zdarzenia.

Urząd Miejski w Rejowcu 2020
Poprzednia wersja strony urzędu -> gmina.rejowiec.pl